המטח לכרם שלום מדגיש את נחיצות הפעולה ברפיח

מטח הפצמ”רים לעבר כרם שלום הוא התשובה של חמאס למי שפקפק בנחיצותו של מבצע צבאי ישראלי באזור רפיח.

הוא משקף את הביטחון העצמי של מפקדי חמאס שלא היססו ליזום התקפה כזו, מתוך מרחב הומניטארי, גם בעיצומו של משא ומתן קריטי לארגון ולמרות מחיר הפגיעה בעורק אספקה חיוני לאוכלוסייה.

הוא נועד לחדש את הלהט והאנרגיות של פעילי השטח ולהבהיר לציבור כולו כי דרישת הארגון להפסקת המלחמה באה מתוך עמדת כוח ולא מתוך כניעה או עייפות. תוצאות ההתקפה ממחישות גם את סכנת ההמתנה הממושכת וההססנות בצד הישראלי .

לא צריך להיות איש מודיעין כדי להבין כי חמאס שואב עידוד רב מעמדותיה של ארה”ב ומהיחס שהיא מפגינה כלפי ישראל בנוגע למלחמה בעזה. בארגון המפלצתי הזה, מבינים שממשל ביידן חותר להביא לסיום המלחמה על ידי עסקה לשחרור החטופים, בלי שיושגו כל מטרותיה של ישראל. עסקה שתאפשר לחמאס להשתקם צבאית ולשדרג את מעמדו לא רק ברצועת עזה אלא גם ביו”ש ובאזור כולו.

ובינתיים ממשל זה כובל את ידיה מלפעול ברפיח, מאלץ אותה להגדיל את הסיוע ההומניטארי למרות שזה מגיע לשליטת חמאס, דוחק אותה לפתוח את מעבר ארז שהותקף על ידי פראי חמאס ב-7 באוקטובר ולממש רעיונות כמו זה של הרציף הימי שבארגון הטרור יכלו רק לחלום עליו.

בנוסף לכך, הוא מאפשר לקהילה הבינלאומית לקבל החלטות שמכרסמות במעמדה של ישראל  ורומז כי סל אמצעי הלחץ שברשותו עדיין לא מוצה.

כשמלאכתו נעשית בידי אחרים, כל שנותר לחמאס הוא להמשיך להתעקש על דרישותיו המוגזמות במשא ומתן, למשוך זמן, לנצל את האספקה כדי לצייד את לוחמיו ולבסס מחדש את משילותו, ולהכין את כוחותיו להמשך המערכה, לא רק להגנה, גם להתקפה. אין לשלול את האפשרות כי בחסות המציאות שהתפתחה ברפיח הוא מצליח גם להבריח או לייצר אמצעי לחימה אפילו בתקופה זו.

על ישראל לסגור לחלוטין את מעבר כרם שלום, לפעול בעוצמה וללא סיכונים מיותרים לריסוק חמאס ברפיח ולעצב מציאות חדשה ברצועת הגבול שבין עזה לסיני, בלי להתבסס על הסדרים בינלאומיים שמעולם לא הוכיחו את עצמם.

ישראל תזכור לטובה ותוקיר את התייצבותו של הנשיא ביידן לצידה בראשית המלחמה, אך אין היא יכולה לסגת מהמטרות הצודקות שהגדירה ואשר זכו לגיבוי גם מצדו.

פורסם בישראל היום, בתאריך 6.5.2024.