נורת אזהרה למערכת הביטחון

נורת אזהרה למערכת הביטחון

חמאס חוזר לשיטה שהעניקה לו הישגים

image_pdfimage_print

בלהט האירועים ומאחר שהודעות על חשיפת חוליות טרור הפכו לעניין שבשגרה, חמק עבר לו מתחת לרדאר התקשורתי הדיווח החריג על חוליית החמאס מאזור בנימין שחבריה תכננו לחטוף חייל צה”ל ונעצרו בשלב מתקדם של ההכנות לכך.

לפי הודעת השב”כ, חברי החוליה הצטיידו באמצעי לחימה, אספו מידע, ערכו סיורי שטח לצורך הכרת שיגרת הפעילות של החיילים המשרתים באזור בנימין, תכננו נתיבי הימלטות ואפילו הכינו מקום מסתור להחזקתו של החייל שייחטף. הם פעלו בתמיכה ובהכוונה של מפקדות החמאס בחו”ל ובעזה.

אם תכנון פיגוע החטיפה אכן נעשה בעקבות הנחיות מפקדת החמאס או באישורה ואיננו פרי יוזמה מקומית, הרי שיש לראות זאת כהחלטה-אירגונית על חידוש השימוש בשיטת החטיפה לצורכי מיקוח. אם כך הדבר, יהיה נכון להניח כי הנחיות דומות הועברו (או יועברו ) גם לחוליות ולמגויסים נוספים.

בראיית חמאס, פיגועי החטיפה הם הנתיב העיקרי להביא לשחרור אנשיו הכלואים בישראל. חמאס מחזיקה בעזה בגופותיהם של חללי צה”ל- אורון שאול והדר גולדין ז”ל ובאזרחים- אברה מנגיסטו והשאם אסייד. היא משתמשת בהם כקלפי מיקוח למטרה זו. תכנון פיגוע החטיפה יכול ללמד כי מנהיגי חמאס השלימו עם העובדה שהנכסים שבידיהם אינם מספיקים כדי להביא לעסקת חילופין כדאית. לכן הם מנסים להשיג קלפים נוספים.

זאת יש לדעת, ביצוע של פיגוע חטיפה איננו עניין של מה בכך. פיגוע כזה כרוך באופרציה מסובכת. הוא  מחייב תיאום בין-אזורי מורכב והיערכות לוגיסטית ממושכת, תוך התחמקות מחיישני המודיעין הישראלי וממנגנוני הביטחון הפלסטיני. פיגוע כזה כרוך במחירים כבדים, כתוצאה מפעולות החקירה או מצעדי התגובה של ישראל, שיבואו בעקבותיו. פיגוע כזה עלול גם להעמיד את עזה בפני אפשרות של התלקחות, בעיתוי שלא בהכרח יתאים לרצון חמאס. אלה הם שיקולים שעומדים לנגד עיני מנהיגי חמאס, הגם שהמחויבות לשחרור אנשיהם והיוקרה הצפויה מכך, מטים בדרך כלל את הכף, בעד ביצוע הפיגועים.

חשיפת חוליה זו אמורה להדליק נורית אזהרה בפני מערכת הביטחון ולהוסיף עוד דאגה על שלל דאגותיה בימים אלה. בראש ובראשונה נכון לרענן את ההנחיות להתנהגות מונעת. כן נכון להגביר את מאמצי הסיכול כנגד גורמי חמאס ולצמצם את היתרי התנועה המאפשרים תיאום בלתי-אמצעי בין רצועת-עזה לאזורים ביו”שמעבר לכך הגיע הזמן להיפרד מכמה מהדמויות המובילות מזה שנים את “מבצעי החטיפה” נגדינו ובראשם – צאלח אל עארורי היושב בחו”ל. עזיבתו שלא בדרך הטבע, בנסיבות שייוחסו לישראל, תחזק את ההרתעה גם כלפי יריבים אחרים, שביטחונם העצמי גָּאָה באחרונה.

  • פורסם לראשונה באתר N12
דילוג לתוכן