סיום הלחימה בעזה? צריך להגיע גם לבכירי חמאס בחו”ל

סיום הלחימה בעזה? צריך להגיע גם לבכירי חמאס בחו”ל

כל עוד לא הושגו מטרות המלחמה ולא גובשה עסקה לשחרור החטופים בפרמטרים שהוגדרו, אין סיבה להפחית את הלחץ על חמאס.

image_pdfimage_print

בשעה שבישראל גובר השיח על סיומו הקרב של שלב הלחימה העצימה ועל המעבר לשלב ג’ של המלחמה,  שוגרו מח’אן יונס כ-20 רקטות לעבר ישובי חבל אשכול וברפיח התנהל קרב קשה נוסף.

רחוק משם, באזור טול כרם שוב הופעל מטען חבלה נגד כוחות צה”ל שפעלו במחנה הפליטים נור א שמס.  “אנו פועלים כעת כדי להגביר ולפתח את ההתנגדות בגדה” הסביר חוסאם בדראן כשהציג את אסטרטגיית חמאס בעקבות המלחמה בעזה. בראיון אחר, הבהיר חאלד משעל כי ההתקפה ב-7 אוקטובר יצרה לפלסטינים הזדמנות לחזור אל החלום הישן : מדינה פלסטינית אחת מהים ועד הנהר.

לא ברור מהו הצורך שאותו נועד לשרת השיח על סיומה הקרוב של הלחימה העצימה. הסיכונים ממנו ברורים: הוא מייצר תקווה לאויבינו ולהבדיל עלול להרפות את המתח המבצעי אצל כוחותינו.

המכה שישראל הנחיתה על חמאס עד כה היא כואבת, אך לחלוטין לא אנושה ולא בלתי-הפיכה. לרשות חמאס נותר סד”כ לא קטן של לוחמים, אמצעי לחימה רבים, עשרות (ואולי מאות) קילומטרים של מנהרות, הנהגה מגובשת בחו”ל שכמעט ולא נפגעה ומנהיגות כשירה גם בתוך השטח. חמאס עדיין שולט בכל מוקדי הכוח באזורים שבהם צה”ל לא נמצא ברצועה. עמדתו העיקשת במשא ומתן על עיסקת שיחרור החטופים מעידה לא רק על יכולתו לתאם את עמדותיו למרות התנאים הקשים של המלחמה, אלא גם על ביטחונו העצמי ותחושתו כי הזמן לא פועל לרעתו.

כל עוד לא הושגו מטרות המלחמה ולא גובשה עסקה לשחרור החטופים בפרמטרים שהוגדרו על ידי הדרג המדיני, אין כל סיבה להפחית את הלחץ על חמאס. ההיפך הוא הנכון. כוחותינו בשטח הוכיחו שהם יודעים להשיג את יעדיהם, צריך לתת להם את כל מה שדרוש להם לשם כך, לרבות הרשאות להפעיל אש עצימה ככל שנידרש כדי לשמור על ביטחונם ולהימנע  ממסרים שמייצרים הססנות או בלבול.

הגיע הזמן לפעול לסיכולם של בכירי חמאס בחו”ל הנהנים מתחושת חסינות לא מוסברת.

ישראל חייבת לשמר בידיה כמנופי לחץ על חמאס וכאמצעים להכבדה על מאמצי התאוששותו את המרכיבים הבאים:

  • שליטה בסיוע ההומניטארי ובחלוקתו בתוך השטח.
  • מניעת חזרתם של עקורי עזה וצפון הרצועה לבתיהם.
  • שליטה בציר פילדלפי ובמעבר רפיח.
  • ביתור הרצועה.
  • פרימטר הביטחוני רחב עם משטר מיוחד בתחום הפעלת האש .
  • העצורים הפלסטיניים (בשום אופן אין להסכים למצב של שיחרורי עזתים בגלל מחסור במקומות כליאה וכיוצ”ב)

הצלחתנו ברצועת עזה חיונית כדי למנוע מחמאס לממש את שאיפותיו גם ביו”ש וכדי  שהטיפול בצפון בבוא העת ייעשה מתוך עמדת עוצמה.

התפרסם בישראל היום, בתאריך 01.07.2024. 

דילוג לתוכן