במלחמה הזאת חייבים ניצחון ברור שלא משתמע לשני פנים

במלחמה הזאת חייבים ניצחון ברור שלא משתמע לשני פנים

image_pdfimage_print

ישראל ניצבת היום בפני מלחמת אין ברירה מול חמאס ברצועת עזה. המלחמה היא מלחמת אין ברירה, לא מפני שתנועת החמאס עצמה מהווה איום קיומי על ישראל, אלא כי השלכותיה של מתקפת הפתע עלולות להשפיע על עתיד הפרויקט הציוני כולו. זו תהיה מלחמה כוללת, שתדרוש את אורח רוחו של העם לאורך זמן. בעידן המלחמות המודרניות מושג הניצחון והמלחמה השתנו, היכולת להנחיל ניצחון מלא ומוחלט על היריב הפכה למוגבלת, עקב השתנות אופי המלחמה, הטכנולוגיה והנורמות החברתיות. המלחמות המודרניות הראו כי ניצחון במלחמה אין משמעותו, על פי רוב, ניצחון אופרטיבי בשדה הקרב, אך זהו לא המצב כעת. המלחמה שישראל נדרשת להילחם מול חמאס היא בגדר מלחמת אין ברירה שמטרתה היא אחת: חיסול שלטון חמאס ברצועה.

ניתן להביס ולהכריע את הטרור בעידן המלחמות המודרניות, כפי שהקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה״ב הנחיתה מכה ניצחת על ארגון דאעש בעיראק ובסוריה, כפי שהרוסים מיגרו את איום הטרור הצ׳צ׳ני בראשית שנות האלפיים (גם אם בברוטליות רבה), וכפי שישראל עצמה עשתה בהצלחה מסוימת במבצע חומת מגן בזמן האינתיפאדה השנייה. על ישראל להבטיח כי הניצחון במלחמה לא ישתמע לשתי פנים: נדרש ניצחון מוחלט וברור של הכרעת האויב, על ידי חיסול הצמרת הפיקודית של חמאס, השמדת התשתיות הצבאיות והניהוליות שלו, מיטוט שליטתו על תושבי הרצועה, ושמירה על חופש הפעולה המבצעי של צה״ל לסיכול טרור בעזה, בדומה לנעשה ביו״ש. רק כך ישראל תבטיח את קיומה אל מול האיומים המתדפקים על גבולותיה. רק כך ישראל תרתיע את אויבה מלתקוף או להצטרף למערכה, רק כך ישראל תבטיח את שימור וחיזוק הסכמי אברהם ואת תהליכי הנורמליזציה עם מדינות ערב נוספות. רק כך ישראל תבטיח את מעמדה כמעצמה אזורית.

במלחמת אין ברירה כל הכלים והאמצעים עומדים לרשותו של צה״ל. לצד מתן היתר לכניסת סיוע הומניטרי לרצועה, יש לחדד ולהזכיר לעולם: חמאס הוא זה שבחר לפתוח במתקפת הפתע ולבצע את מעשי הזוועה המבחילים. התמיכה בחמאס ברצועת עזה בקרב התושבים היא רבה ולצערנו היא גם גבוהה מאוד בגדה המערבית. על פי סקרי דעת קהל שנערכו בקרב תושבי רצועת עזה והרשות הפלסטינית, במהלך השנה האחרונה, זוכות תנועות החמאס ותנועות המזוהות עמה לפופולריות רבה יותר לעין שיעור מזו הזוכה לה תנועת הפת”ח והעומד בראשה. רק במהלך חודש דצמבר 2022, 60% מתושבי רצועת עזה ו- 40% מתושבי יהודה ושומרון, הביעו תמיכה בחזרה למאבק האלים ובפיגועים בשטח ישראל, זאת לפי סקרי דעת הקהל של מכון אלשקאקי.

 

טוב עושה ישראל שלוקחת את היוזמה לידיה, מכינה את הקרקע לפעולה צבאית ממושכת ומתארגנת בהתאם לצרכיה להמשך המלחמה. זה הזמן להתכנס כעם אחד, את הביקורות והמחלוקות לשים בצד ולעמוד לצד צה״ל ולתמוך במשימתו: להכריע במערכה ולהשמיד את חמאס וכל תומכיו. יהיה המחיר אשר יהיה.

דילוג לתוכן