חיסולו של מוחמד רזא זהדי – ציון דרך חשוב בהתגוששות בין ישראל לאיראן

חיסולו של מוחמד רזא זהדי – ציון דרך חשוב בהתגוששות בין ישראל לאיראן

ישראל, כך נראה, מנצלת את מרחב התמרון המשמעותי שיש לה מול חוסר הרצון באיראן להיגרר ללחימה עזה • עם זאת, ייתכן שטהרן תנסה להשיב את כבודה באמצעות פגיעה שוות משקל למכה הקשה שחטפה.

image_pdfimage_print

חיסולו של מוחמד רזא זהדי (חסן מהדוי בשמו הפרסי), מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון היום (שני) הוא ציון דרך חשוב בהתגוששות בין ישראל לאיראן, שכבר מזמן חצתה את סף המלחמה הקרה. למעשה, זהו החיסול הבכיר והמשמעותי ביותר שביצעה ישראל, על פי פרסומים זרים, מול איראן מאז פרוץ המלחמה.

במסגרת תפקידו, זהדי היה אחראי על תכלול הסיוע האיראני לחיזבאללה, כמפקד השלוחה הלבנונית. מעבר לשיקום אמון העם בצה”ל, ישראל עשויה לשקם את ההרתעה מול כלל מרכיבי ציר ההתנגדות בהובלת איראן. הצעד הישראלי הנועז, על פי פרסומים זרים, יחייב את בכירי ציר ההתנגדות לנקוט משנה זהירות מחשש לחייהם, ביודעם שישראל מסוגלת לבצע צעדים מרחיקי לכת וכה נועזים שבטהרן לא צפו. 

במבט קדימה, נראה שאנחנו נכנסים לתקופה מתוחה. האיראנים יבקשו כנראה לנקום הן בהיבט של חיסול בכיר ישראלי שווה משקל, והן בתקיפת נציגות דיפלומטית, לאחר שהתקיפה בוצעה הקונסוליה האיראנית בדמשק.

עליית המדרגה הישראלית משקפת את דוקטרינת הביטחון המעודכנת של ישראל. במסגרת זאת, איראן לא תוכל להסתתר מאחורי שלוחיה. היא תשלם מחיר יקר על חסותה לטרור.

איראן כבר ביטאה את חששה להיגרר למלחמת עזה, ואותתה על חוסר רצונה להצטרף למה שבכירים בטהרן כינו “מזימה ישראלית” לצרף את איראן למלחמה. ישראל, כך נראה, מנצלת כעת היטב את מרחב התמרון המשמעותי שיש לה. בהתאם למגבלות ולרסנים שמוטלים על איראן, היא לא צפויה להיכנס למלחמה נגד ישראל, אך תנסה להשיב את כבודה באמצעות פגיעה שוות משקל למכה הקשה שחטפה.

המאמר התפרסם בישראל היום, בתאריך 1.4.2024. 

דילוג לתוכן