היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה”ב, רוברט צ. אובריאן, מצטרף למועצה הציבורית של מכון משגב

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה”ב, רוברט צ. אובריאן, מצטרף למועצה הציבורית של מכון משגב

מכון משגב שמח להודיע על צירופו של היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב לשעבר, רוברט צ. אובריאן, למועצה הציבורית של המכון.

image_pdfimage_print

השגריר אובריאן, מייסד שותף ויושב הראש של American Global Strategies, כיהן כיועץ לביטחון לאומי ה-27 של ארה”ב בשנים 2019-2021, ושימש כיועץ העיקרי של נשיא ארה”ב בכל תחומי מדיניות החוץ וענייני הביטחון הלאומי.

במהלך כהונתו של אובריאן ארה”ב הובילה את גיבושם של הסכמי אברהם ההיסטוריים, תיווכה את הסכם הנורמליזציה הכלכלית בין סרביה וקוסובו, הביאה להסכמות על הגדלה ניכרת של הוצאות הביטחון בקרב בנות בריתה בנאט”ו, והגבירה את שיתוף הפעולה עם ידידותיה של ארה”ב באזור האינדו-פסיפיק.

לפני שירותו במועצה לביטחון לאומי שימש אובריאן כשליח הנשיאותי המיוחד לענייני בני ערובה, בדרגת שגריר. הוא היה אחראי ישירות להחזרתם של למעלה מ-25 עצורים וחטופים לארה”ב. קודם לכן כיהן אובריאן כיושב הראש המשותף של שותפות ציבורית-פרטית למערכת המשפט באפגניסטן מטעם מחלקת המדינה, תחת מזכירות המדינה קונדוליזה רייס והילרי קלינטון.

מוקדם יותר בקריירה שלו שימש אובריאן כמשפטן בכיר בוועדה מטעם מועצת הביטחון של האו”ם שהכריעה בתביעות נגד עיראק כתוצאה מאירועי מלחמת המפרץ הראשונה. הוא שירת כרב-סרן (מייג’ור) בפרקליטות הצבאית של כוחות המילואים של צבא ארצות הברית.

אובריאן זכה בעיטור הביטחון הלאומי, עיטור השירות המצטיין במודיעין הלאומי, עיטור מחלקת ההגנה לשירות ציבורי מצטיין, עיטור ההגנה הלאומית, עיטור לגיון הכבוד (אביר) של צרפת, עיטור הכוכב הזוהר של הרפובליקה הסינית (טייוואן), ומדליית הכבוד הנשיאותית של קוסובו.

ביולי 2022 נבחר אובריאן כיושב ראש ועד המנהלים של קרן ריצ’רד ניקסון. אובריאן הוא עמית בכיר בבית הספר לממשל ציבורי ע”ש פפרדיין ועמית קרנגי במכון לפוליטיקה עולמית של אוניברסיטת קולומביה. הוא כיהן כיושב ראש משותף של כוח המשימה ליחסי ארה”ב וטייוואן במכון טייוואן העולמי. הוא גם יושב ראש משותף של הוועדה מטעם המרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים (CSIS) בנושא לקיחת בני ערובה ומעצר לא חוקי.

אובריאן הוא בוגר תואר J.D. מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קליפורניה בברקלי. הוא בוגר תואר B.A. בהצטיינות במדעי המדינה מאוניברסיטת קליפורניה בלוס-אנג’לס.

Meir Ben Shabbat and Ambassador Robert C. O’Brien

מאיר בן שבת והיועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה”ב, רוברט צ. אובריאן

דילוג לתוכן