דווקא עכשיו על רקע ההחלטה במועצת הביטחון – להיכנס לרפיח

דווקא עכשיו על רקע ההחלטה במועצת הביטחון – להיכנס לרפיח

על ישראל לקדם פעולה ברפיח - גם במחיר מתיחות אפשרית מול ארה"ב. בנוסף, יש להיערך לתרחיש קיצון של הכרה חד צדדית של האו"ם במדינה פלשתינית ולהכין "תוכנית מגירה" עם צעדי נגד אפשריים.

image_pdfimage_print

הזמן להצהרת כוונות רשמית באשר לצעדי ההמשך של ישראל: בעקבות ההחלטה במועצת הביטחון של האו”ם השבוע, שקוראת להפסקת אש מיידית בעזה במשך תקופת חג הרמדאן, ואי הטלת וטו אמריקני על ההחלטה – העולם הערבי חוגג. מזכ״ל האו״ם, גוטרש, שביקר רק לפני ימים אחדים ברפיח המצרית והתריע בפני אסון הומניטארי, מיהר לקרוא ליישום מיידי של ההחלטה. הוא הוסיף כי אסור לשכוח שהמטרה ארוכת הטווח היא פתרון שתי המדינות.

התפתחויות אלו ללא ספק נותנות רוח גבית לחמאס, המאפשרת לו לשוב להרים ראש, להתבצר בעמדותיו. היא אף מחזקות אותו שלא למהר להסכים לפשרה בעניין עסקת החטופים.

דווקא עכשיו על ישראל לפעול בנחישות, להמשיך להעמיק את פעולות צה״ל ברצועה ולהתקדם במהירות לעבר מבצע צבאי ברפיח. על ישראל להבהיר לעולם ולחמאס שאנחנו לא מתכוונים להפסיק עד למיטוט חמאס ולהשבת החטופים.

על צה״ל להכין את הקרקע לפינוי מידי של אוכלוסייה עזתית מצירי הפעולה המבצעית המתוכננת סביב רפיח, לאזור הומניטרי מוגדר בסמוך לקו החוף. כל זאת בתיאום עם ארה״ב, ובמקביל לחתירה לכיתור העיר רפיח.

זה הזמן להעברת מסרים ברורים וחד משמעיים בכל במה אפשרית על כוונותיה של ישראל להשלים את המשימה ולפעול ברפיח בתום הרמדאן. חלון ההזדמנויות לפעולה משמעותית ברפיח הולך ונסגר. הפגנת הנחישות בעזה חיונית גם למלחמה בצפון. אויבי ישראל בוחנים את תגובותינו, וממתינים לסימני חולשה ומשבר.

על ישראל לקדם מול ארה״ב הזמנה דו-מפלגתית של ראש הממשלה נתניהו לדבר בפני בית הנבחרים האמריקני. יש להבהיר לאמריקנים בשיחות סגורות כי אי הטלת הוטו משרת את האינטרסים של מתנגדי הציר המערבי, ומבטאת בראייתם סדק ממשי בתמיכה האמריקנית בישראל וכן בחולשת ארה״ב באזור. יש להבהיר לארה״ב שישראל לא תפסיק את הלחימה עד להשגת מטרותיה, זהו אינטרס ישראלי ונממש אותו גם אם באמת ״כל העולם נגדנו״ וגם במחיר מתיחות אפשרית מול ארה״ב.

כמו כן, ובלית ברירה, יש להתכונן לאפשרות שהמשך הלחימה בעזה תגרור הטלת סנקציות כלכליות על ישראל, מצד מדינות וארגונים בינלאומיים שונים. יש להכין את המשק ולהבין מהן המשמעויות הכלכליות הצפויות. יש להיערך גם לתרחיש קיצון בו המשך הלחימה בעזה ופעולה משמעותית ברפיח יגררו הכרזה חד צדדית באו״ם על הקמת מדינה פלשתינית. אסור שישראל תופתע ממהלך כזה. יש להכין תוכנית מגירה עם צעדי נגד אפשריים, הכוללים בחינה של סיפוח חד צדדי של חלקים משטחי C.

התפרסם בישראל היום, בתאריך 27.3.2024. 

דילוג לתוכן