חילוץ החיילת, ערפל הקרב וההפתעות שעוד צפויות לישראל

חילוץ החיילת, ערפל הקרב וההפתעות שעוד צפויות לישראל

10 הערות על המערכה הקרקעית בעזה

image_pdfimage_print
  1. המערכה שלפנינו ארוכה. המחיר הנורא שישראל שילמה בכניסתה למלחמה מספק לה את הדבר העיקרי שהיא נזקקת לו כדי לשקם את ההרתעה שנפגעה ולחולל שינוי יסודי בעזה: לגיטימציה מבית ומחוץ לפעולה אגרסיבית וממושכת. צה”ל מבצע עד כה את תוכניותיו לאט ובטוח. זו הגישה הנכונה גם להמשך.
  2. המטרות שהוגדרו למלחמה נכונות: השמדת יכולותיו השלטוניות והצבאיות של חמאס והשבת החטופים הישראלים. הזמן שחלף, המהלכים שכבר בוצעו והדיונים בפרטים הרבים הקשורים במלחמה, אינם צריכים להסיט אותנו מהן או לגרום לנו להסתפק בפחות מכך. השגת המטרות אפשרית, בסבלנות ובנחישות. בעולם ובאזור מסתכלים על ההתמודדות של ישראל עם אויביה במציאות שנוצרה. מעמדה של ישראל וההתייחסות אליה יושפעו מכך.
  3. הפעולה הקרקעית והגברת הלחץ הצבאי על חמאס משרתות גם את המאמץ להשבת החטופים. החילוץ ההירואי של אורי מגידיש הוא זריקת עידוד לרוח הישראלית ולכוחות הביטחון. הוא גם ניצוץ של תקווה למשפחות המיוסרות, שמגיע בעיתוי מקביל למניפולציה של חמאס בסרטון החטופות.
  4. נכון לשמר את העמימות ביחס לכוחותינו שברצועה: מיקומם, גודלם, הרכבם ומגמתם. ככל שערפל הקרב אצל האויב יהיה סמיך יותר, כן ייטב.
  5. האויב ינסה להפתיע בחזית, בעורף ובמניפולציות רגשיות. המענה: דריכות, הגנה, תגובה סיכולית אפקטיבית, הגברת הלחץ ההתקפי על האויב ועמידה איתנה מול נכלוליותו.
  6. מיטוט שלטון חמאס היא המטרה הפחות קשה להשגה מבין המטרות שנקבעו. כדי להשיגה, חיוני לנתק את האינטרנט והתקשורת, להחריב את תחנות המשטרה, את משרדי הממשל ולהדק את המצור. הכאוס שייווצר הוא תחנה חיונית בדרך לשינוי.
  7. המצור הוא מרכיב חשוב במאמצי הלחימה. יש להגביל את הסיוע ההומניטרי למינימום ההכרחי ולנתבו לדרום הרצועה.
  8. האינטרס העיקרי של קטאר הוא להציל את חמאס ולשדרג את מעמדה המדיני. מנהיגי ארגון הטרור האכזרי זוכים לכבוד מלכים בשטחה. צריך לזכור זאת גם כשנכפה עלינו להשתמש בשירותיה.
  9. מה שחשוב ביחס ליום שאחרי הוא מה לא-יהיה: ממשל חמאס, יכולות צבאיות מאיימות, תלות הומניטרית בישראל. לשם יש לכוון את המאמצים.
  10. החברה הישראלית בחזית ובעורף מתגלה במלוא תפארתה. סיפורי הגבורה, ההתנדבות וההתגייסות הנרחבת למאמץ הלאומי מעוררים השראה. חמאס וחיזבאללה ביקשו לנצל את המחלוקת ולהעמיק את הפירוד. התייצבות מלוכדת ונחושה מול הרוע היא התשובה הישראלית הניצחת לכך.

פורסם באתר N12 בתאריך 31.10.23. 

דילוג לתוכן