גזרת יהודה ושומרון בוערת

גזרת יהודה ושומרון בוערת

יש לעצור את ההסלמה בטרור הפלסטיני, את הבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית הגואה באזורים בעלי חשיבות אסטרטגית לישראל, ואת גל ההצתות שיצא מכלל שליטה.

image_pdfimage_print

כשקוראים את העיתונות הבינלאומית, כמו גם חלקים נרחבים מהעיתונות הישראלית, השמאלנית ברובה, מתקבל הרושם שהאיומים על היציבות ביהודה ושומרון נובעים מ”אלימות מתנחלים” ומהתחלות בנייה בהתנחלויות.

לא ניתן לדעת כמעט דבר על המקורות האמיתיים של חוסר היציבות – ההסלמה בטרור הפלסטיני, בנייה פלסטינית בלתי חוקית גואה באזורים בעלי חשיבות אסטרטגית לישראל, והצתות שיצאו מכלל שליטה. פיגועי ההצתות הפכו במיוחד למתקפת טרור רבתי נגד היהודים ביהודה ושומרון.

להלן תזכורת לכמה עובדות בסיסיות.

מתקפות על רכוש פלסטיני ועל פלסטינאים שבוצעו על ידי מספר קטן של קיצונים הנמצאים בשוליים של קהילה חזקה, ושלווה ברובה, בת חצי מיליון ישראלים החיים מעבר לקו הירוק – מסתכמות לרמת אלימות הנמוכה מרמת האלימות של ישראלים נגד ישראלים בגוש דן.

ומבלי לזלזל בחומרת ההתקפות מצד ישראלים קיצוניים נגד פלסטינים (כ-1,100 מקרים מכל הסוגים בשנה), ההטרדות והפגיעות מצד כמה מתנחלים מחווירות בהשוואה ליותר מ-5,000 פיגועים פלסטיניים בצורת הפצצות, אירועי דריסה, ותקיפות באמצעות סכינים וירי המתרחשים מדי שנה במטרה להרוג אזרחים ישראלים ביהודה ושומרון.

(וכמובן, כל אלו מחווירים בהשוואה ל-1,200 הישראלים שנטבחו על ידי חמאס ב-7 באוקטובר, או לשלטון הטרור שהופעל על כל הישראלים על ידי יותר מ-20,000 רקטות וטילים ששיגר חמאס לעבר מרכזי אוכלוסייה אזרחית בישראל בחצי השנה האחרונה.)

כולם יודעים איך שכם וג’נין (וטולכרם, קלקיליה ועוד) הפכו למאורות של קבוצות טרור המתוחזקות על ידי איראן, ושמחייבות פשיטות ליליות של כוחות מיוחדים של צה”ל בסיוע כוח הנדסי כבד ותקיפה אווירית. (חסל סדר ההבטחה של הסכמי אוסלו לישות אוטונומית פלסטינית “מפורזת”.)

מעבר לכך, האיום במפגעים שיצאו מקו התפר של מערב השומרון למרכז ישראל הפך למוחשי. חזינו כבר באירועי ירי מעל ודרך גדר ההפרדה לאזור בת חפר, ולהר הגלבוע.

ישראל נאלצה לחסל השנה 450 מחבלים ביהודה ושומרון ביותר מ-60 פשיטות ברמת הגדוד, ולעצור 3,600 מחבלים או חשודים בטרור נוספים. בשנה האחרונה, כ-8,000 חיילים ישראלים, רובם חיילי מילואים, הוצבו במשימות הגנה אזוריות באזור.

לגבי התחלות דיור, ביהודה ושומרון ישנם כ-4,000 “מבנים” ישראליים הנחשבים לא-מאושרים או בלתי חוקיים. הם כוללים בתים הממתינים לטופס 4, או בתים שבהם נבנתה מרפסת סגורה או חדר נוסף ללא היתר. אבל שימו לב: 85% מה”מבנים” הללו נמצאים בתוך הגבולות המוניציפליים של קהילות יהודיות מוכרות (מה שמכונה “הקו הכחול”).

כך נותרו רק כ-500 “מבנים” שמשנים, לדברי גורמים בינלאומיים המותחים ביקורת על ישראל, את טביעת הרגל של הנוכחות היהודית ביהודה ושומרון. (לא עדות מרשימה ל”התפשטות ציונית”, אם תשאלו אותי.)

דילוג לתוכן